Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dexter Russell 8210 Traditional™ (S5198GE-PCP) Chinese Chef's/Cook's Knife 8" X 3-1/4"
| Manufacturer | Dexter Russell |
|---|---|
| Model Number | 8210 |
| Manufacturer Part # | 8210 |
| Blade Material | High Carbon Stainless Steel Blade |
| Length | 8" |
| Handle Color | Wood Handle |
| Handle Material | Wood |
| Height | 0.98" |
| Width | 11.75" |
| Depth | 5" |
| Weight | 0.88 lbs |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dexter Russell, 8210, Traditional™ (S5198GE-PCP) Chinese Chef's/Cook's Knife, 8" x 3-1/4", duo-edge, stain-free, high-carbon steel, hardwood handle, Perfect Cutlery Packaging, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
