FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Gold Medal 1087 Olde New Orleans Block Ice Shaver High Volume Holds 6-12 Lb. Ice Block
| Manufacturer | Gold Medal Products |
|---|---|
| Model Number | 1087 |
| Manufacturer Part # | 1087 |
| Height | 29" |
| Width | 33.5" |
| Depth | 17.5" |
| Weight | 168 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
