FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Advance Tabco WB-4G-NAT-X Water Bath Hot Food Table Natural Gas 62-7/16"W X 30-5/8"D X 34-1/8"H
| Manufacturer | Advance Tabco |
|---|---|
| Model Number | WB-4G-NAT-X |
| Manufacturer Part # | WB-4G-NAT-X |
| Well Type | Open Well |
| Design | Open Base With Undershelf |
| Overall Width (side - side) | 61" - 66" |
| Working Height | 34" |
| Base Finish | Stainless Steel |
| Height | 34.13" |
| Width | 62.44" |
| Depth | 30.63" |
| Weight | 157 lbs |
| UPC | 747545194909 |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advance Tabco, WB-4G-NAT-X, Water Bath Hot Food Table, natural gas, 62-7/16"W x 30-5/8"D x 34-1/8"H, (4) 12" x 20" well openings (accommodates pan inserts up to 7-3/4" deep), stainless steel top, 8"D x 3/8" thick poly cutting board with stainless plate shelf below, single control knob with (3) settings, pilot indicator, galvanized open base with undershelf, 25,000 BTU, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
