- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Advanced Gourmet CATTABRIGA CUBO 2 Cattabriga Cubo 2i Countertop Batch Freezer
| Manufacturer | Advanced Gourmet Equipment |
|---|---|
| Model Number | CATTABRIGA CUBO 2 |
| Manufacturer Part # | CATTABRIGA CUBO 2 |
| Cooling | Air-cooled |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Style | Counter |
| Height | 17.32" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 21.25" |
| Weight | 120 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advanced Gourmet Equipment, CATTABRIGA CUBO 2, Cattabriga Cubo 2i, Countertop Batch freezer, 19.30" x 21.25" x 17.32", 2 liter capacity, continues churning and mix refill, 11 personalized recipes, Inverter with 15 variable speeds, night mode, 208-220v/60/1-ph, UL, NSF
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
