- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Advanced Gourmet CATTABRIGA F45 Cattabriga F45 Horizontal Batch Freezer/Ice Cream Machine
| Manufacturer | Advanced Gourmet Equipment |
|---|---|
| Model Number | CATTABRIGA F45 |
| Manufacturer Part # | CATTABRIGA F45 |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Style | Floor |
| Cooling | Water-cooled |
| Height | 56" |
| Width | 20" |
| Depth | 35" |
| Weight | 750 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advanced Gourmet Equipment, CATTABRIGA F45, Cattabriga F45 Horizontal Batch Freezer/Ice Cream Machine, floor model, (15) liter capacity, water-cooled, fully-automatic, self-contained, 208-230v/60/3-ph, UL, NSF
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

