- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
AERO Manufacturing XTS-2430 Delux™ Work Table 30"W X 24"D 1-7/8" Turn Down On (4) Sides
| Manufacturer | AERO Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | XTS-2430 |
| Manufacturer Part # | XTS-2430 |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Top Gauge | 16 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Width (side - side) | 30" Wide (side - Side) |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Height | 35" |
| Width | 30" |
| Depth | 24" |
| Weight | 53 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
AERO Manufacturing, XTS-2430, Delux™ Work Table, 30"W x 24"D, 1-7/8" turn down on (4) sides, (2) steel box channels, 16 gauge 300 series stainless steel top, 18 gauge 430 stainless steel undershelf, 16 gauge 300 series stainless steel legs, plastic feet, fully welded gussets, sound deadened, Aero Hemmed Safety Edge™, shipped KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.