Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Alegacy Foodservice Products PER69 ColorCode Cutting Board 6" X 9" X 1/2" Dishwasher Safe
| Manufacturer | Alegacy Foodservice Products |
|---|---|
| Model Number | PER69 |
| Manufacturer Part # | PER69 |
| Short Side | 1" - 6" |
| Plastic Type | Polyethylene |
| Thickness | 1/2" |
| Long Side / Diameter | 7" - 12" |
| Color | White |
| Height | 0.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 6" |
| Weight | 0.5 lbs |
| NSF | Yes |
| Made in USA | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Alegacy Foodservice Products, PER69, ColorCode Cutting Board, 6" x 9" x 1/2", dishwasher safe, high-density polyethylene, white, individually shrink-wrapped, NSF, Made in USA (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
