Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for AllPoints .
- Authorized AllPoints dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock AllPoints 1591215
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
AllPoints 1591215 Dryer Floor (3600 Cfm 1 Hp)
| Manufacturer | AllPoints |
|---|---|
| Model Number | 1591215 |
| Manufacturer Part # | 1591215 |
| Height | 17" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 19.5" |
| Weight | 28.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
AllPoints 1591215 High Velocity Floor Dryer 3600 Cfm, Color Blue Housing, Depth 15-15/16in 405 Mm, Etl Listed Yes, Height 18-1/2in 470 Mm, Horsepower 1, Length 20 Ft Power Cord 6 M Power Cord, Material(s) Polypropylene Housing, Type 20 Ft Cord With Built-in Cord Wrap, 3600 Cfm Maximum, 3-speed Setting, 4 Airflow Positions, Can Be Stacked Up To 3 At A Time For Storage, Ideal For Carpets Hard Surfaces Upholstery
