KitchenRestock.com is your trusted source for AllPoints aftermarket .
- Engineered to match existing AllPoints units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket AllPoints 721672
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
AllPoints 721672 Heat Gun 500/750 F
| Fits with Manufacturer | AllPoints |
|---|---|
| Model Number | 721672 |
| Manufacturer Part # | 721672 |
| Height | 1" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Weight | 1 lb |
| Weight | 1 |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
AllPoints 721672 14450 Robinair Heat Gun. 115v 50/60 Hz., Direct Heat Source With Three Settings 500 F / 750 F, And Air Only., Lightweight Shock-proof & Cool Running With Tough Lexan., Fast Heating/drying Of Materials., Drying Out Condensation In Motors Clutches Controls Etc., Quick Curing/drying Of Epoxies., Applying Shrink Tubing., Softening Door Gaskets For Installation., Softening Tubing For Bending., Speed-drying Of Touch-up Paint To Eliminate "haze"., Made In Usa
Certifications
Certifications
Made in USA
This item was made in the United States of America.
