- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ACCG-24 Culinary Series Concession Griddle Gas 24" Wide
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ACCG-24 |
| Manufacturer Part # | ACCG-24 |
| Controls | Manual Controls |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 15" - 19" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 19" - 24" |
| Height | 10.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
| Weight | 205 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ACCG-24, Culinary Series Concession Griddle, gas, 24" wide, countertop, 3/4" thick steel smooth polished steel griddle plate, (2) "H" shaped burners, manual controls, pilot, stainless steel grease trough with grease can, exterior, 12.0kW, 40,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

