- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range AF-35/50_LP Gas Tube Fryer Floor Model 50 Lb. Capacity Fryer
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | AF-35/50_LP |
| Manufacturer Part # | AF-35/50_LP |
| Filter | No Filter |
| Controls | Millivolt Controls |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Basket Lifts | Without Basket Lifts |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 45.75" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 30.5" |
| Weight | 150 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, AF-35/50_LP, Gas tube fryer, floor model, 50 lb. capacity fryer, 304 stainless steel TIG welded tank, thermostat control, millivolt pilot system, (2) baskets, removable crumb screen, stainless construction, 6" adjustable chrome plated legs, 33.0kW, 120,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

