- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range AGBU-WO-4-C_LP Infrared Broiler Single Deck Gas
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | AGBU-WO-4-C_LP |
| Manufacturer Part # | AGBU-WO-4-C_LP |
| Heat | Infrared |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Base | Legs |
| Decks | Single |
| Warming Oven | Without |
| Height | 76" |
| Width | 36" |
| Depth | 33.75" |
| Weight | 890 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, AGBU-WO-4-C_LP, Infrared Broiler, single deck, gas, top & upper ovens, stainless steel exterior finish, 6" legs, 37.0kW, 126,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
