- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range AHSR-48_LP Horizontal Broiler With Rotisseries Built-In Gas 48" Wide
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | AHSR-48_LP |
| Manufacturer Part # | AHSR-48_LP |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Length | 48" |
| Height | 22" |
| Width | 48" |
| Depth | 36" |
| Weight | 400 lbs |
| ETL | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, AHSR-48_LP, Horizontal Broiler with Rotisseries Built-In, gas, 48" wide, (4) burners, open bottom design (no grates), includes: (7) rods, spits & stand, stainless steel exterior, 47.0kW, 160,000 BTU, ETL, Made in USA
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
