- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range AMBG-42 Culinary Series Mongolian BBQ Grill Gas 42" Wide Drum Plate
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | AMBG-42 |
| Manufacturer Part # | AMBG-42 |
| Griddle | Polished Steel |
| Controls | Manual Controls |
| Body Construction | Stainless Steel Construction |
| Style | Flat |
| Size | 42" Dia |
| Type | Floor |
| Height | 36.5" |
| Width | 42" |
| Weight | 500 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, AMBG-42, Culinary Series Mongolian BBQ Grill, gas, 42" wide drum plate, 1/2" thick steel plate top, 50" diameter gutter, polished steel cooking surface top, 6" Cone legs, large removable grease drawer, rail, equipped with knee valve, 10 gauge stainless steel welded construction, 37.0kW, 125,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
