FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range AR-12G-4B_LP Restaurant Range Gas 36"
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | AR-12G-4B_LP |
| Manufacturer Part # | AR-12G-4B_LP |
| Top | (4) Open Burners, (1) 12" Griddle |
| Plate Thickness | 1.000" = 1" |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Base | (1) Standard Oven |
| Height | 56" |
| Width | 36" |
| Depth | 32.25" |
| Weight | 425 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, AR-12G-4B_LP, Restaurant Range, gas, 36", (1) 12" griddle on left, 1" thick plate, manual controls, (4) 32,000 BTU open burners, (1) 26-1/2" standard oven, (2) racks, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 54.0kW, 183,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

