American Range AR-24G-6B-CL-126R_LP Restaurant Range Gas 60"
American Range  |  MFG #: AR-24G-6B-CL-126R_LP  |  Item #: 1553189
Item: #1553189
Technical details
Manufacturer American Range
Model Number AR-24G-6B-CL-126R_LP
Manufacturer Part # AR-24G-6B-CL-126R_LP
Vent Backriser With Hi-shelf
Base (1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Plate Thickness 1.000" = 1"
Top (6) Open Burners, (1) 24" Griddle
Exterior Finish Stainless Steel Front & Sides
Control Type Manual Controls
Height 56"
Width 60"
Depth 32.25"
Weight 775 lbs
cETLus Yes
ETL-Sanitation Yes
Made in USA Yes
About this item
Product Details
American Range, AR-24G-6B-CL-126R_LP, Restaurant Range, gas, 60", (1) 24" griddle on left, 1" thick plate, manual controls, (6) 32,000 BTU open burners, (1) convection oven on left, (1) 26-1/2" standard oven on right, (2) racks per oven, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 87.0kW, 297,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation logo
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed logo
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA logo
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
Customer reviews
American Range