American Range AR-6B-24RG-CL-126R_NAT Restaurant Range Gas 60"
American Range  |  MFG #: AR-6B-24RG-CL-126R_NAT  |  Item #: 1553012
Item: #1553012
Technical details
Manufacturer American Range
Model Number AR-6B-24RG-CL-126R_NAT
Manufacturer Part # AR-6B-24RG-CL-126R_NAT
Control Type Manual Controls
Base (1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Exterior Finish Stainless Steel Front & Sides
Vent Backriser With Hi-shelf
Top (6) Open Burners, (1) 24" Griddle/broiler
Plate Thickness .750" = 3/4"
Height 56"
Width 60"
Depth 32.25"
Weight 835 lbs
cETLus Yes
ETL-Sanitation Yes
Made in USA Yes
About this item
Product Details
American Range, AR-6B-24RG-CL-126R_NAT, Restaurant Range, gas, 60", (6) 32,000 BTU open burners, (1) 24" raised griddle/broiler on right, 3/4" thick plate, manual controls, (1) 26 1/2" convection oven left, (1) 26-1/2" standard oven right, (2) racks each oven, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 87.0kW, 297,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation logo
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed logo
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA logo
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
Customer reviews
American Range