American Range AR-6B-24RG-DSB_LP Restaurant Range Gas 60"
American Range  |  MFG #: AR-6B-24RG-DSB_LP  |  Item #: 1553260
Item: #1553260
Technical details
Manufacturer American Range
Model Number AR-6B-24RG-DSB_LP
Manufacturer Part # AR-6B-24RG-DSB_LP
Control Type Manual Controls
Top (6) Open Burners, (1) 24" Griddle/broiler
Vent Backriser With Hi-shelf
Base (2) Cabinets
Exterior Finish Stainless Steel Front & Sides
Plate Thickness .750" = 3/4"
Height 56"
Width 60"
Depth 32.25"
Weight 625 lbs
cETLus Yes
ETL-Sanitation Yes
Made in USA Yes
About this item
Product Details
American Range, AR-6B-24RG-DSB_LP, Restaurant Range, gas, 60", (6) 32,000 BTU open burners, (1) 24" raised griddle/broiler on right, 3/4" thick plate, manual controls, (2) 26 1/2" storage bases, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 68.0kW, 232,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation logo
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed logo
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA logo
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
Customer reviews
American Range