FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range AR36-24G2OB_LP Griddle/Open Burner Combination Gas 36"
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | AR36-24G2OB_LP |
| Manufacturer Part # | AR36-24G2OB_LP |
| Griddle Controls | Manual Controls |
| Open Burners | 2 |
| Griddle Area | 24"W X 24"D |
| Width (side - side) OA | 36" |
| Plate Thickness | 1" |
| Height | 13" |
| Width | 36" |
| Depth | 32" |
| Weight | 650 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, AR36-24G2OB_LP, Griddle/Open Burner Combination, gas, 36", countertop, (1) 24" griddle with 1" thick plate, manual controls, (2) 32,000 BTU open burners, 3" wide grease trough & pan, stainless steel front, sides, 4" legs, 36.0kW, 124,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
