FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARCM-24_NAT Cheesemelter Gas 24" Wide
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARCM-24_NAT |
| Manufacturer Part # | ARCM-24_NAT |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Mounting | Specify |
| Width (side - side) | 1" - 24" |
| Rack Positions | 3 |
| Heat Type | Infrared |
| Height | 21.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 18" |
| Weight | 125 lbs |
| ETL | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARCM-24_NAT, Cheesemelter, gas, 24" wide, (1) infrared burner, manual control with pilot, (1) rack with 3-rack position, stainless steel construction, 6.0kW, 20,000 BTU, ETL, Made in USA
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.


