- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARCR-4 Chinese Range Gas (4) Burners & (2) Manually-controlled Swing Faucets
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARCR-4 |
| Manufacturer Part # | ARCR-4 |
| Controls | Knee "L" Lever |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Depth (front - back) | 41" |
| Flue/Back-Splash Height | 36" |
| Burner Section Qty | (4) |
| Height | 36" |
| Depth | 41" |
| Weight | 738 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARCR-4, Chinese Range, gas, (4) burners & (2) manually-controlled swing faucets, built-in drain system & water cooled top, high backsplash, drain basket, "L" shaped knee valve, steam pans, removable steam tank & soup pot holders, stainless steel exterior finish, 120.0kW, 480,000 BTU, ETL-Sanitation, cETLus, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
