FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARGB-48_LP Raised Griddle/Broiler Gas 48" Wide Cooking Surface
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARGB-48_LP |
| Manufacturer Part # | ARGB-48_LP |
| Construction | Stainless Steel |
| Broiler Rack | 2 Position Pull Out Broiler Rack |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Height | 16" |
| Width | 48" |
| Depth | 32" |
| Weight | 550 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARGB-48_LP, Raised Griddle/Broiler, gas, 48" wide cooking surface, countertop, 3/4" thick polished griddle plate, (4) burners, manual controls, pull out broiler rack, removable broiler grease tray, 4" legs, 3" wide grease trough with grease tray, stainless steel front and sides, 23.0kW, 80,000 BTU, ETL-Sanitation, cETLus, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
