American Range ARGF-36G-4B-126L Green Flame Range Gas 60"
American Range  |  MFG #: ARGF-36G-4B-126L  |  Item #: 1957952
Item: #1957952
Technical details
Manufacturer American Range
Model Number ARGF-36G-4B-126L
Manufacturer Part # ARGF-36G-4B-126L
Vent Backriser With Hi-shelf
Plate Thickness 1.000" = 1"
Control Type Manual Controls
Top (4) Open Burners, (1) 36" Griddle
Base (1) Standard Oven, (1) Space Saver Oven
Exterior Finish Stainless Steel Front & Sides
Width 60"
Depth 32.25"
Weight 765 lbs
cETLus Yes
ETL-Sanitation Yes
Made in USA Yes
About this item
Product Details
American Range, ARGF-36G-4B-126L, Green Flame Range, gas, 60", (1) 36" griddle, 1" thick plate, manual controls, (4) 22,000 BTU open burners, (1) 26-1/2" standard oven on left, (1) 20" standard space saver oven on right, (2) racks each oven, pilotless burner, griddle and oven ignition systems, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 71.0kW, 242,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation logo
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed logo
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA logo
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
Customer reviews
American Range