- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARGF-48G-4B-NN_NAT Green Flame Range Gas 72"
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARGF-48G-4B-NN_NAT |
| Manufacturer Part # | ARGF-48G-4B-NN_NAT |
| Top | (4) Open Burners, (1) 48" Griddle |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Plate Thickness | 1.000" = 1" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Base | (2) Standard Ovens |
| Height | 36" |
| Width | 72" |
| Depth | 32.5" |
| Weight | 1313 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARGF-48G-4B-NN_NAT, Green Flame Range, gas, 72", (1) 48" griddle, 1" thick plate, manual controls, (4) 25,000 BTU open burners, (2) 26-1/2" innovection ovens, (2) racks each oven, pilotless burner, griddle and oven ignition systems, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 70.0kW, 240,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
