FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARGF-6B-24RG_NAT Green Flame Range Gas 60"
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARGF-6B-24RG_NAT |
| Manufacturer Part # | ARGF-6B-24RG_NAT |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Base | (2) Standard Ovens |
| Top | (6) Open Burners, (1) 24" Griddle/broiler |
| Control Type | Manual Controls |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Height | 36" |
| Width | 60" |
| Depth | 29" |
| Weight | 814 lbs |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
| Made in USA | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARGF-6B-24RG_NAT, Green Flame Range, gas, 60", (6) 22,000 BTU open burners, (1) 24" raised griddle/broiler on right, 3/4" thick plate, manual controls, (1) 26-1/2" standard oven on left, (1) 20" standard space saver oven on right, (2) racks each oven, pilotless burner, griddle and oven ignition systems, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 83.0kW, 282,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

