- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARLM-2_NAT Restaurant Range Large Capacity Oven Gas Double-deck
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARLM-2_NAT |
| Manufacturer Part # | ARLM-2_NAT |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Deck Qty | 2 Deck |
| Design | Range Match |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Oven Type | Standard Oven |
| Height | 58.75" |
| Width | 52" |
| Depth | 37.5" |
| Weight | 1240 lbs |
| ETL | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARLM-2_NAT, Restaurant Range Large Capacity Oven, gas, double-deck, two 42" wide x 33-1/2" deep x 17" high cavities, standard oven with one wire shelf each, thermostat range 150° - 500° F, stainless steel liner, stainless steel exterior, 6" high legs, 23.0kW, 80,000 BTU, ETL, Made in USA
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
