- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARPFS-35/50 Portable Fryer Filter System 60 Lb. Oil Capacity 1/2" Dia. Teflon Lined
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARPFS-35/50 |
| Manufacturer Part # | ARPFS-35/50 |
| Oil flow type | With One Way Pump And Hose |
| Construction | Stainless Steel Exterior |
| Height | 26" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 120 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARPFS-35/50, Portable Fryer Filter System, 60 lb. oil capacity, 1/2" dia. teflon lined, oil return handle/hose assembly, casters, stainless steel construction, 1/3 HP motor, 120v, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
