FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARSB-36_NAT Salamander Broiler Gas 36" Wide
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARSB-36_NAT |
| Manufacturer Part # | ARSB-36_NAT |
| Type | Infrared |
| Width (side - side) | 32" - 36" |
| Height | 17.75" |
| Width | 36" |
| Depth | 18.5" |
| Weight | 200 lbs |
| ETL | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARSB-36_NAT, Salamander Broiler, gas, 36" wide, (2) infrared burners with independent manual controls, pilot, equipped with adjustable 4-position rack, stainless steel construction, 11.0kW, 36,000 BTU, ETL, Made in USA
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.


