- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARSM-24_LP Salamander Broiler Gas 24" Wide
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARSM-24_LP |
| Manufacturer Part # | ARSM-24_LP |
| Type | Infrared |
| Width (side - side) | 24" - 30" |
| Height | 21.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 18" |
| Weight | 175 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARSM-24_LP, Salamander Broiler, gas, 24" wide, (1) infrared type burners, manual controls with pilot, roll out grid rack assembly, stainless steel construction, 7.0kW, 25,000 BTU, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
