FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARTG-36-24 Griddle Gas 36" W X 24"D
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARTG-36-24 |
| Manufacturer Part # | ARTG-36-24 |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Cooking Surface Width (side - side) | 31" - 36" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Height | 10.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 30" |
| Weight | 300 lbs |
| ETL | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARTG-36-24, Griddle, gas, 36" W x 24"D, countertop, 1" thick smooth polished steel griddle plate, (3) "U" shaped burners, modulating thermostatic controls with pilot, 3" splash guard, 4" legs, stainless steel grease trough & grease pan, stainless steel exterior, 26.0kW, 90,000 BTU, ETL, Made in USA
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

