FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range ARWR-J13_LP Wok Range Gas 23 Tip Jet Burner
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARWR-J13_LP |
| Manufacturer Part # | ARWR-J13_LP |
| Controls | Knee "L" Lever |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Flue/Back-Splash Height | None |
| Burner Section Qty | (1) |
| Depth (front - back) | 20" |
| Height | 36" |
| Width | 18" |
| Depth | 20" |
| Weight | 120 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARWR-J13_LP, Wok Range, gas, 23 tip jet burner, 13" diameter Wok ring, 2" high opening, brass control valve with aluminum handle, removable grease pan, stainless steel front, sides & tubular legs with adjustable feet, 37.0kW, 125,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
