- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range HD11-2SU-O_NAT Medallion Professional Heavy Duty Range Gas 11"
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | HD11-2SU-O_NAT |
| Manufacturer Part # | HD11-2SU-O_NAT |
| Plate Thickness | .880" = 7/8" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Top | (1) Open Burner, (1) Step-up Open Burner |
| Base | Cabinet(s) |
| Height | 36" |
| Width | 11.25" |
| Depth | 38" |
| Weight | 140 lbs |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, HD11-2SU-O_NAT, Medallion Professional Heavy Duty Range, gas, 11", (1) 30,000 BTU open burner, (1) 30,000 BTU step-up open burner, manual controls, storage base, stainless steel front & sides, 6" adjustable chrome steel legs, 18.0kW, 60,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, Made in USA
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.