- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range HD34-34TG-1_NAT Medallion Professional Heavy Duty Range Gas 34"
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | HD34-34TG-1_NAT |
| Manufacturer Part # | HD34-34TG-1_NAT |
| Base | (1) Standard Oven |
| Plate Thickness | 1.250" = 1-1/4" |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Top | (1) Griddle With Thermostat |
| Height | 36" |
| Width | 34" |
| Depth | 38" |
| Weight | 800 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, HD34-34TG-1_NAT, Medallion Professional Heavy Duty Range, gas, 34", griddle, 1-1/4" thick blanchard ground plate, thermostatic controls, standard oven, stainless steel front & sides, 6" chrome steel legs, 38.0kW, 130,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
