- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range HDIR34-M_NAT Medallion Professional Infra-Red Broiler Single Deck
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | HDIR34-M_NAT |
| Manufacturer Part # | HDIR34-M_NAT |
| Decks | Single |
| Design | Free Standing |
| Warming Oven | With |
| Base | Modular |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Heat | Infrared |
| Width | 30.25" |
| Depth | 38" |
| Weight | 430 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, HDIR34-M_NAT, Medallion Professional Infra-Red Broiler, single deck, gas, ceramic burners, 24" x 24" broiling grid, modular top, finish oven, stainless steel front & sides, 6" adjustable chrome steel legs, 27.0kW, 96,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
