- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range M1-HE_LP Majestic Convection Oven High Efficiency Gas Single-deck
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | M1-HE_LP |
| Manufacturer Part # | M1-HE_LP |
| Size | Deep/bakery Size |
| Type | Standard |
| Interior Finish | Porcelain Interior |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Base | Legs |
| Control Type | Thermostatic Controls |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Deck Qty | 1 Deck |
| Height | 61" |
| Width | 40" |
| Depth | 46" |
| Weight | 640 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, M1-HE_LP, Majestic Convection Oven High Efficiency, gas, single-deck, bakery depth, thermostatic controls, temperature range 150°-500° F, one hour timer, 2-speed fan, (5) chrome racks with (12) rack positions per deck, porcelainized interior, 50/50 glass doors, stainless steel front, sides, top, 21.0kW, 70,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.



