- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
American Range MSD-1_LP Majestic Convection Oven Gas Single-deck
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | MSD-1_LP |
| Manufacturer Part # | MSD-1_LP |
| Size | Full/standard Size |
| Base | Legs |
| Control Type | Thermostatic Controls |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Interior Finish | Porcelain Interior |
| Deck Qty | 1 Deck |
| Type | Standard |
| Height | 64" |
| Width | 40" |
| Depth | 42" |
| Weight | 550 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, MSD-1_LP, Majestic Convection Oven, gas, single-deck, standard depth, thermostatic controls, temperature range 150°-500° F, one hour timer, 2-speed fan, (5) chrome racks with (12) rack positions per deck, porcelainized oven interior, 50/50 glass doors, stainless steel front, sides, top, 21.0kW, 70,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.



