FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
AMPTO 90CPG45 PLUS AMPTO® Pasta Cooker (1) 12-gallon Tank With Dual Power Burners
| Manufacturer | AMPTO |
|---|---|
| Model Number | 90CPG45 PLUS |
| Manufacturer Part # | 90CPG45 PLUS |
| Controls | Solid State / Manual Controls |
| Type | Floor Model |
| Tank Quantity | 1 Tank |
| Water fill | Faucet |
| Tank Capacity Each (approximate) | 12 Gallon |
| Height | 43.3" |
| Width | 17.7" |
| Depth | 35.5" |
| Weight | 133 lbs |
| UPC | 810159891929 |
| NSF | Yes |
| cETL | Yes |
| ETL | Yes |
| Made in Italy | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
AMPTO, 90CPG45 PLUS, AMPTO® Pasta Cooker, (1) 12-gallon tank with dual power burners, piezoelectric pilot igniter with manual backup, heavily insulated stamped tanks in 316 stainless steel with rounded corners, 304 stainless steel structure, automatic starch removal system, refreshing point, open space basin for easy cleaning, tank bottom false removable, fresh water faucet, front access, accommodates multiple pasta basket configurations, (6) 1/6 baskets per tank included, adjustable legs, removable cast iron chimney, 80,000 BTU, cETL, ETL, AGA, NSF, Made in Italy (Ship with LP conversion kit)
Certifications
cETL
This product is certified by Intertek with a cETL mark, indicating compliance with applicable safety standards for use in Canada.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
Made in Italy
This product is crafted in Italy.

