FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
AMPTO PZA-6US AMPTO Pizza Oven Electric (1) 41-1/2"W X 26"D X 5-1/2"H Deck
| Manufacturer | AMPTO |
|---|---|
| Model Number | PZA-6US |
| Manufacturer Part # | PZA-6US |
| Height (per deck) | 5" |
| Deck Construction | Refractory Stone |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Deck Width (side - side) | 36" - 47" |
| Deck Depth (front - back) | 26" |
| Height | 67" |
| Width | 40.25" |
| Depth | 65" |
| Weight | 320 lbs |
| UPC | 810159892148 |
| CE | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in Italy | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
AMPTO, PZA-6US, AMPTO Pizza Oven, electric, (1) 41-1/2"W x 26"D x 5-1/2"H deck, (6) 14" or (2) 18" pizza, (2) 16" x 22" sheet pans capacity, 840°F max operating temperature, dual temp technology, electronic control, (1) stainless steel bottom-hinged door, halogen lighting, refractory brick baking surface, stainless steel external structure, open frame stand included 8.2kW, cETLus, CE, Made in Italy
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
Made in Italy
This product is crafted in Italy.
