FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
AMPTO ROTORBAKE E11 PE BakeOff Italiana Combi Oven/Steamer Electric Boiler-free
| Manufacturer | AMPTO |
|---|---|
| Model Number | ROTORBAKE E11 PE |
| Manufacturer Part # | ROTORBAKE E11 PE |
| Control Type | Digital, Programmable Controls |
| Height | 98.6" |
| Width | 61" |
| Depth | 88.3" |
| Weight | 2314.9 lbs |
| UPC | 810159891974 |
| CE | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in Italy | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
AMPTO, ROTORBAKE E11 PE, BakeOff Italiana Combi Oven/Steamer, electric, boiler-free, 36 trays full size 18” x 26” (46 x 66 cm), 1 roll-in cart (not included), AISI 304 Stainless-Steel, Five fan speeds and semi-static cooking, Wi-Fi enabled control with steam/convection/combi cooking modes, USB connection, Multipoint core probe, programmable delayed-start and cool-down, Time-programmable and manual steam injection, Double low-emissive glass thermal insulation on door, high efficiency LED lighting, door hinged right, CE, ETL, ETL-Sanitation, Made in Italy
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
Made in Italy
This product is crafted in Italy.
