- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Antunes VCT-50-9200608 Vertical Contact Toaster With Two-sided Heated Platen Countertop Design
| Manufacturer | Antunes |
|---|---|
| Model Number | VCT-50-9200608 |
| Manufacturer Part # | VCT-50-9200608 |
| Conveyor | Vertical |
| Height | 23.25" |
| Width | 21.25" |
| Depth | 15.25" |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Antunes, VCT-50-9200608, Vertical Contact Toaster, with two-sided heated platen, countertop design, approximately 50 second pass thru time, (3) release sheets, stainless steel construction, 2600-3460 watts, 12.5-14.4 amps, IEC-309,208-240v/50/60/1-ph, cETLus, CE
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
