KitchenRestock.com is your trusted source for Atosa .
- Authorized Atosa dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Atosa MBF8022GR
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Atosa MBF8022GR Atosa Refrigerator Reach-in One-section
| Manufacturer | Atosa USA, Inc. |
|---|---|
| Model Number | MBF8022GR |
| Manufacturer Part # | MBF8022GR |
| Interior Finish | All Stainless Steel Interior |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Compressor HP | 1/7 HP |
| Door Type | Solid |
| Size | 1 Section |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Door Style | Half Hinged |
| Capacity | 9 - 23 Cu. Ft. |
| Height | 81.25" |
| Width | 28.75" |
| Depth | 31.75" |
| Weight | 271 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Atosa USA, Inc., MBF8022GR, Atosa Refrigerator, reach-in, one-section, 28-3/4"W x 31-3/4"D x 81-1/4"H, top mount self-contained refrigeration, 21.4 cu. ft. (1) locking hinged solid half door, (2) drawers, digital temperature control, 35° to 38°F temperature range, (2) adjustable shelves, interior LED lighting, automatic evaporation, air defrost, stainless steel interior & exterior, galvanized steel back, 4" casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/7 HP, 115v/60/1-ph, 2.1 amps, cord with NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
