Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Other aftermarket .
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other B242
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
AyrKing B242 Swivel Stm Castr W/brk 5 W 1 5/8 Od Tubing
| Fits with Manufacturer | AyrKing |
|---|---|
| Model Number | B242 |
| Manufacturer Part # | B242 |
| Height | 9.25" |
| Width | 5" |
| Depth | 9.25" |
| Weight | 2.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
AyrKing B242 Expansion Stem Swivel Caster W/brake, For 1 5/8" Od Tubing, Exact Stem Size 1.435" Od, Wheel Size 5", Tread Width 1 1/4", Bore 1/2" Id, Delrin Bearing 3/8" Id, Beige Hub Grey Rubber, Load Height 6 1/4" Max Load Per Wheel Lbs. 300, Blodgett, Oven Series (non-stacked Units) Ac-500 Ctb/r, Dfg(50 100 200) Ef/eze Fa/gzl Mark V St300/400, Zephaire E & G.

