Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BakeMax BMFE010 Single Mini Countertop Fryer Electric 12.2"W X 17"D X 16.2"H
| Manufacturer | BakeMax (TVI) |
|---|---|
| Model Number | BMFE010 |
| Manufacturer Part # | BMFE010 |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 16.2" |
| Width | 12" |
| Depth | 17" |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
BakeMax (TVI), BMFE010, Single Mini Countertop Fryer, electric, 12.2"W x 17"D x 16.2"H, stainless steel construction, 6-liter oil capacity, safety thermostat for overheat protection, safe oil drainage via valve, 3250 W, 15.6 amps, 208v/60/1-ph, CE, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
