Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BakeMax BMPLS7IE030 Thermostatic Griddle Electric 36”W X 34.6”D X 17.24”H
| Manufacturer | BakeMax (TVI) |
|---|---|
| Model Number | BMPLS7IE030 |
| Manufacturer Part # | BMPLS7IE030 |
| Griddle Plate Finish | Stainless Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Control Type | Thermostatic |
| Cooking Surface Width (side - side) | 25" - 36" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 30" |
| Height | 17.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 35" |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
BakeMax (TVI), BMPLS7IE030, Thermostatic Griddle, electric, 36”W x 34.6”D x 17.24”H, stainless steel construction, thermostatic controls (150-500°F), 3/4" thick polished steel griddle plate, each 12" section controlled individually, 3.25" wide front grease trough, 5" x 20" removable grease tray, heavy-duty 4" adjustable legs, 12,000 W, 33.5 amps, 208v/60/3-ph, CE, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
