Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Hobart aftermarket .
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart M1021X
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Bakers Pride M1021X Thermostat W/dial D1/d18 3/16 X 12 60
| Fits with Manufacturer | Bakers Pride |
|---|---|
| Model Number | M1021X |
| Manufacturer Part # | M1021X |
| Height | 3.5" |
| Width | 4.13" |
| Depth | 13.75" |
| Weight | 1 lb |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Bakers Pride M1021X [ Type - D1/d18 ] [ Temp 300-700 ] [ Bulb 3/16" X 12", Tin/zinc ] [ Cap 60" ] [ Mount W/ Front Ears], Dial Included [ Dial A253 K-131 # 22-1008 Off-700-300 ], Light Included D173 # 38-1068, [ Includes Bezel A557 K-160 # 26-4088, For Red Knob [ 2" Dia ] [ Off-10-1] [mount .187"] [flat, Left ] Use # 22-1271, D1 D18 T Stat Dpst For Ac Operation 4 Terminal, Used In Applications Requiring High Current., Bakers Pride, Oven Where Applicable., Vulcan Grill Series Vr (on Elec Range)., Oven Vo-444p (after 10/72), Vo004 Vo008 Pizza.

