- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp T1091 Lotus Bowl 2-1/4 Oz. 3-1/4"L X 3"W X 2-1/2"H - 12/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | T1091 |
| Manufacturer Part # | T1091 |
| Shape | Free Form |
| Plastic Type | Melamine |
| Long Side / Diameter | 2" - 3" |
| Color | White |
| Height | 2.5" |
| Width | 3.25" |
| Depth | 3" |
| Weight | 1.9 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Stackable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, T1091, Lotus Bowl, 2-1/4 oz., 3-1/4"L x 3"W x 2-1/2"H, stackable, dishwasher safe, melamine, white, Dalebrook (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
Stackable
Designed for efficiency, this item is stackable to save storage space and enhance organization.

