- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp T1159 Valencia Bowl 40-9/16 Oz. 8-1/16" X 3-3/4"H - 12/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | T1159 |
| Manufacturer Part # | T1159 |
| Plastic Type | Melamine |
| Color | White |
| Long Side / Diameter | 8" - 9" |
| Height | 3.74" |
| Width | 8.07" |
| Depth | 8.07" |
| Weight | 7.72 lbs |
| UPC | 5016383006336 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, T1159, Valencia Bowl, 40-9/16 oz., 8-1/16" x 3-3/4"H, dishwasher safe, melamine, white, Dalebrook (500 each minimum order) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
