- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp T1555 Ripple Collection Bowl 4-3/4 Qt. 9-3/4" Dia. X 6"H - 6/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | T1555 |
| Manufacturer Part # | T1555 |
| Plastic Type | Melamine |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Long Side / Diameter | 8" - 9" |
| Height | 6" |
| Width | 9.75" |
| Weight | 11.81 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, T1555, Ripple Collection Bowl, 4-3/4 qt., 9-3/4" dia. x 6"H, round, rippled exterior, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, white, Dalebrook (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

