- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp T1556 Ripple Collection Bowl 1-1/4 Qt. 7-3/4" Dia. X 2-3/4"H - 12/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | T1556 |
| Manufacturer Part # | T1556 |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Long Side / Diameter | 5" - 7" |
| Plastic Type | Melamine |
| Height | 2.75" |
| Width | 7.75" |
| Weight | 12.17 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, T1556, Ripple Collection Bowl, 1-1/4 qt., 7-3/4" dia. x 2-3/4"H, round, rippled exterior, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, white, Dalebrook (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
