- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
BauscherHepp T5620 Bowl 2 Qt. 7-3/4" X 7-1/4" X 4"H - 1/Case
| Manufacturer | Bauscher Hepp |
|---|---|
| Model Number | T5620 |
| Manufacturer Part # | T5620 |
| Long Side / Diameter | 5" - 7" |
| Shape | Free Form |
| Color | White |
| Plastic Type | Melamine |
| Height | 4" |
| Width | 7.75" |
| Depth | 7.25" |
| Weight | 9.06 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Bauscher Hepp, T5620, Bowl, 2 qt., 7-3/4" x 7-1/4" x 4"H, crescent shape, anti-slip silicone feet, chip and stain resistant, dishwasher safe, melamine, white, Cresent by Dalebrook (Packed By: 1 Each)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

